Vishay/BCcomponents BFC233923103
BFC233923103 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233923103
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 10NF 20% 310VAC RAD
Datasheet Download
BFC233923103.pdf
Availability of BFC233923103
QUANTITY
BFC233923103 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233923103
Internal Part NumberEIS-BFC233923103
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesAC Film Caps Connect w/Mains Appl Note
Soldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
PCN Design/SpecificationMKT,BFC Series 04/Jun/2014
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP339 X2
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC310V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.158" W (12.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233923103
Related LinksBFC233, BFC233923103 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233923103 Details Description
Related parts for BFC233923103
RES SMD 1.54KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 24POS 2.5MM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
RES SMD 5.49K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN TERM SOCKET 24-30AWG TIN datasheet.pdf
CAP CER 130PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
Connector Socket 11 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf
CAP FILM 12NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf