Vishay/BCcomponents BFC233966184
BFC233966184 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233966184
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 180NF 10% 310VAC RAD
Datasheet Download
BFC233966184.pdf
Availability of BFC233966184
QUANTITY
BFC233966184 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233966184
Internal Part NumberEIS-BFC233966184
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesAC Film Caps Connect w/Mains Appl Note
Soldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package700
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP339 X2
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.18µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC310V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.276" W (17.50mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.610" (15.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233966184
Related LinksBFC233, BFC233966184 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233966184 Details Description
Related parts for BFC233966184
RES SMD 10 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 3A 24V datasheet.pdf
IC DIG POT 10K 14-DIP datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 910 OHM 5% AXL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES 4M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf