Vishay/BCcomponents BFC236515154
BFC236515154 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236515154
Brief Description
CAP FILM 150NF 10% 63VDC RAD
Datasheet Download
BFC236515154.pdf
Availability of BFC236515154
QUANTITY
BFC236515154 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236515154
Internal Part NumberEIS-BFC236515154
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,500
SeriesMKT365
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.15µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236515154
Related LinksBFC236, BFC236515154 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236515154 Details Description
Related parts for BFC236515154
IC REG SWTCHD CAP INV 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 182POS .050 EXTEND datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 20V 0.5A ES6 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.3A 43 MOHM SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 15VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
RES 111 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.33K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL RTC DS3232M datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 7SKT SLD CUP datasheet.pdf
OSC VCTCXO 12.8MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CONN FEMALE M12X1 AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1NF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf