Vishay/BCcomponents BFC236515684
BFC236515684 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236515684
Brief Description
CAP FILM 680NF 10% 63VDC RAD
Datasheet Download
BFC236515684.pdf
Availability of BFC236515684
QUANTITY
BFC236515684 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236515684
Internal Part NumberEIS-BFC236515684
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
SeriesMKT365
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.68µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.217" W (10.00mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236515684
Related LinksBFC236, BFC236515684 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236515684 Details Description
Related parts for BFC236515684
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
51939-052-R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
RES 27K OHM 1/8W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
IC BUFF/DVR 3ST DUAL LP 8X2SON datasheet.pdf
CONN TNC PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 24POS datasheet.pdf