Vishay/BCcomponents BFC236521474
BFC236521474 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236521474
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 470NF 10% 100VDC RAD
Datasheet Download
BFC236521474.pdf
Availability of BFC236521474
QUANTITY
BFC236521474 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236521474
Internal Part NumberEIS-BFC236521474
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT365
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.413" L x 0.236" W (10.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.610" (15.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236521474
Related LinksBFC236, BFC236521474 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236521474 Details Description
Related parts for BFC236521474
VARISTOR 29.7V 100A DISC 5MM datasheet.pdf
IC GATE NOR 2CH 2-INP 8-DSBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CBL RIBN 34COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
IC GATE OR/NOR ECL 4INPUT 8-SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RND SPACER 0.032" NYLON 24.38MM datasheet.pdf
RES 97.6K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
381 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf