Nichicon LQR2W272MSEF
LQR2W272MSEF picture photo
Mfg. Part Number
LQR2W272MSEF
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 450V SCREW
Datasheet Download
LQR2W272MSEF.pdf
Availability of LQR2W272MSEF
QUANTITY
LQR2W272MSEF Order Process
Ship out your order
Specifications of LQR2W272MSEF
Internal Part NumberEIS-LQR2W272MSEF
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current10.2A
Impedance-
Lead Spacing0.866" (22.00mm)
Size / Dimension2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max)6.024" (153.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQR2W272MSEF
Related LinksLQR2W2, LQR2W272MSEF Datasheet, Nichicon Distributor
LQR2W272MSEF Details Description
Related parts for LQR2W272MSEF
IC BUS BUFF TRI-ST QD 14SOIC datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMB datasheet.pdf
FIXED IND 1.2NH 550MA 150 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 128POS .050" SMD datasheet.pdf
FIXED IND 3.6NH 840MA 66 MOHM datasheet.pdf
FUSE 400MA 250V NON STD SLOW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf