Vishay/Dale CRCW060310R7FKEAHP
CRCW060310R7FKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW060310R7FKEAHP
Brief Description
RES SMD 10.7 OHM 1% 1/4W 0603
Datasheet Download
CRCW060310R7FKEAHP.pdf
Availability of CRCW060310R7FKEAHP
QUANTITY
CRCW060310R7FKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW060310R7FKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW060310R7FKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW060310R7FKEAHP
Related LinksCRCW06031, CRCW060310R7FKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW060310R7FKEAHP Details Description
Related parts for CRCW060310R7FKEAHP
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV 10MA 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 3.16K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI 7/16-20 UNF 1-5V datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf