Vishay/BCcomponents BFC236521474
BFC236521474 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236521474
Brief Description
CAP FILM 470NF 10% 100VDC RAD
Datasheet Download
BFC236521474.pdf
Availability of BFC236521474
QUANTITY
BFC236521474 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236521474
Internal Part NumberEIS-BFC236521474
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
SeriesMKT365
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.413" L x 0.236" W (10.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.610" (15.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236521474
Related LinksBFC236, BFC236521474 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236521474 Details Description
Related parts for BFC236521474
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 20W datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.9PF 25V 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1.74K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 12 OHM 1% 12.5W datasheet.pdf
CORD 4POS FMALE/MALE 20M 18AWG datasheet.pdf
IC FPGA 432 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
500 TB SPRING PLUG datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 47K OHM 14SOIC datasheet.pdf