Vishay/BCcomponents BFC236522124
BFC236522124 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236522124
Brief Description
CAP FILM 120NF 5% 100VDC RAD
Datasheet Download
BFC236522124.pdf
Availability of BFC236522124
QUANTITY
BFC236522124 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236522124
Internal Part NumberEIS-BFC236522124
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
SeriesMKT365
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.12µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.413" L x 0.177" W (10.50mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236522124
Related LinksBFC236, BFC236522124 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236522124 Details Description
Related parts for BFC236522124
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
LED COOL WHITE CLEAR 5MM RND T/H datasheet.pdf
IC DECODER/DEMUX 1OF2 6-DSBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 2A 115V datasheet.pdf
CABLE 2COND 24AWG SHLD 100' datasheet.pdf
RES SMD 0.047 OHM 1/2W 2516 WIDE datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 4COL WK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 120W datasheet.pdf
CAP CER 68PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf