Vishay/BCcomponents BFC236522473
BFC236522473 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236522473
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 47NF 5% 100VDC RAD
Datasheet Download
BFC236522473.pdf
Availability of BFC236522473
QUANTITY
BFC236522473 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236522473
Internal Part NumberEIS-BFC236522473
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT365
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236522473
Related LinksBFC236, BFC236522473 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236522473 Details Description
Related parts for BFC236522473
RES 4.64M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 300KHZ 14SOIC datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:9 500MHZ 32TQFP datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 19W datasheet.pdf
IC DDR SDRAM 256MBIT 5NS 60FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
SENSOR PRES 100PSIA 0-50MV DIP datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 2.68A 95 MOHM TH datasheet.pdf
MICRO 37C S 24" YEL NI datasheet.pdf
IC REG LDO 2.9V 0.3A 6DFN datasheet.pdf