Vishay/BCcomponents BFC236522823
BFC236522823 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236522823
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 82NF 5% 100VDC RAD
Datasheet Download
BFC236522823.pdf
Availability of BFC236522823
QUANTITY
BFC236522823 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236522823
Internal Part NumberEIS-BFC236522823
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT365
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.082µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236522823
Related LinksBFC236, BFC236522823 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236522823 Details Description
Related parts for BFC236522823
RES MO 3W 470 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
IC PRG BCD DIV-BY-N CNTR 16TSSOP datasheet.pdf
SENSOR 50PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
IC SRAM 32KBIT 25NS 64TQFP datasheet.pdf
RES 9.65K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
21 MODII HDR SRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
Ultrafast SiGe Voltage Comparators IC datasheet.pdf
Chip Monolithic Ceramic Capacitor 1206 U2J 0.056レF 50V datasheet.pdf