Vishay/BCcomponents BFC236525823
BFC236525823 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236525823
Brief Description
CAP FILM 82NF 10% 100VDC RAD
Datasheet Download
BFC236525823.pdf
Availability of BFC236525823
QUANTITY
BFC236525823 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236525823
Internal Part NumberEIS-BFC236525823
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT365
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.082µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236525823
Related LinksBFC236, BFC236525823 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236525823 Details Description
Related parts for BFC236525823
RES SMD 5.6 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FITTING END CAP IVORY datasheet.pdf
IC ETHERNET SW CTRLR 128-PQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 16B 16QSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 3.81MM datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 740MA 500 MOHM datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf