Cornell Dubilier Electronics CD10FD181FO3
CD10FD181FO3 picture photo
Mfg. Part Number
CD10FD181FO3
Brief Description
CAP MICA 180PF 1% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD10FD181FO3.pdf
Availability of CD10FD181FO3
QUANTITY
CD10FD181FO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD10FD181FO3
Internal Part NumberEIS-CD10FD181FO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Capacitance180pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated500V
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.142" (3.60mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.390" L x 0.209" W (9.90mm x 5.30mm)
Height - Seated (Max)0.370" (9.40mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD10FD181FO3
Related LinksCD10FD, CD10FD181FO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD10FD181FO3 Details Description
Related parts for CD10FD181FO3
RES SMD 73.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RECEPT 8POS SHIELD RT/A TIN datasheet.pdf
IC FILTR 7TH ORDER 650KHZ 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.87KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 72V 3.00A RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 11 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 1-INPUT 8XSON datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf