Vishay/BCcomponents BFC236542273
BFC236542273 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236542273
Brief Description
CAP FILM 27NF 5% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC236542273.pdf
Availability of BFC236542273
QUANTITY
BFC236542273 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236542273
Internal Part NumberEIS-BFC236542273
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,500
SeriesMKT365
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.027µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236542273
Related LinksBFC236, BFC236542273 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236542273 Details Description
Related parts for BFC236542273
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC LINE DRIVER ADSL/VDSL 16-SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 1.8UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 30V datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
KAB.SERCOS6.0 + F-SMA/PCI.DIN; 1 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf