Vishay/BCcomponents BFC236556473
BFC236556473 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236556473
Brief Description
CAP FILM 47NF 5% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC236556473.pdf
Availability of BFC236556473
QUANTITY
BFC236556473 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236556473
Internal Part NumberEIS-BFC236556473
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT365
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.047µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.197" W (10.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236556473
Related LinksBFC236, BFC236556473 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236556473 Details Description
Related parts for BFC236556473
TEMP CONTROL MOD 4 ANALOG 4 SS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 12POS datasheet.pdf
RES 0.121 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
QF50 SRD HDR RA KEY .76AU 20POS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 95POS .050 THRUHL datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf