Vishay/BCcomponents BFC236612564
BFC236612564 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236612564
Brief Description
CAP FILM 560NF 5% 63VDC RAD
Datasheet Download
BFC236612564.pdf
Availability of BFC236612564
QUANTITY
BFC236612564 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236612564
Internal Part NumberEIS-BFC236612564
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT366
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.56µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.217" W (10.00mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236612564
Related LinksBFC236, BFC236612564 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236612564 Details Description
Related parts for BFC236612564
FIXED IND 68UH 1.42A 213 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 130MHZ 8MSOP datasheet.pdf
Crystal 32.7680kHz 10ppm 12.5pF 90 kOhm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 30 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS SKT datasheet.pdf
MOUNTING PLATES .50''X1.75'' datasheet.pdf
IC INVERTER SGL OD DFN0808-4 datasheet.pdf
CAP ALUM 1.8UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf