Vishay/BCcomponents BFC236616105
BFC236616105 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236616105
Brief Description
CAP FILM 1UF 5% 63VDC RAD
Datasheet Download
BFC236616105.pdf
Availability of BFC236616105
QUANTITY
BFC236616105 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236616105
Internal Part NumberEIS-BFC236616105
SeriesMKT366
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.217" W (10.00mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max)0.610" (15.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236616105
Related LinksBFC236, BFC236616105 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236616105 Details Description
Related parts for BFC236616105
JUMPER-H1500TR/A3049A/H1500TR 5" datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.25A DPAK datasheet.pdf
CONN DIN SOCKET 96POS VERT GOLD datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD7171 datasheet.pdf
CONN PLUG 50POS R/A .050" GOL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
SPACER RECT GEN PURP 0.090" datasheet.pdf
IC ISP CROSSPOINT 120I/O 176TQFP datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf