Vishay/BCcomponents BFC236625394
BFC236625394 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236625394
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 390NF 10% 100VDC RAD
Datasheet Download
BFC236625394.pdf
Availability of BFC236625394
QUANTITY
BFC236625394 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236625394
Internal Part NumberEIS-BFC236625394
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT366
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.39µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.413" L x 0.236" W (10.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.610" (15.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236625394
Related LinksBFC236, BFC236625394 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236625394 Details Description
Related parts for BFC236625394
SWITCH DETECTOR SPST TOP ACT 50V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 8X1 16TSSOP datasheet.pdf
IC ADC 16BIT SRL 100KSPS 8LFCSP datasheet.pdf
RES SMD 348 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG GREEN 5000' datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 58MM datasheet.pdf
IC USB BATT CHARGER DETECT 10QFN datasheet.pdf
CAP POLYMER 6.8UF 20% 25V T/H datasheet.pdf
MINITEK HDR datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf