Vishay/BCcomponents BFC236652332
BFC236652332 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236652332
Brief Description
CAP FILM 3.3NF 5% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC236652332.pdf
Availability of BFC236652332
QUANTITY
BFC236652332 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236652332
Internal Part NumberEIS-BFC236652332
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,500
SeriesMKT366
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3300pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236652332
Related LinksBFC236, BFC236652332 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236652332 Details Description
Related parts for BFC236652332
DIODE ZENER 30V 100MW VMD2 datasheet.pdf
IC RS232 3V5.5V DRVR ESD 20TSSOP datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M20-1.5 6G 4-20MA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
RND SPACER 0.047" NYLON 20.83MM datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 1.225A 120 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
MOSFET P-CH 12V 3A SCH6 datasheet.pdf
TM40-20-12 ACTUATOR ASSY datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X32MM 24VDC WIRE datasheet.pdf