Vishay/BCcomponents BFC236653393
BFC236653393 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236653393
Brief Description
CAP FILM 39NF 10% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC236653393.pdf
Availability of BFC236653393
QUANTITY
BFC236653393 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236653393
Internal Part NumberEIS-BFC236653393
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT366
Packaging*
Capacitance0.039µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236653393
Related LinksBFC236, BFC236653393 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236653393 Details Description
Related parts for BFC236653393
TVS DIODE 154VWM 258.3VC AXIAL datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 2A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 3.90 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
BOOT MOLDED POLY FLEX datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
E1 INDENTOR FOR DIE SET datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 560K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf