Vishay/BCcomponents BFC236711684
BFC236711684 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236711684
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 680NF 10% 63VDC RAD
Datasheet Download
BFC236711684.pdf
Availability of BFC236711684
QUANTITY
BFC236711684 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236711684
Internal Part NumberEIS-BFC236711684
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT367
PackagingBulk
Capacitance0.68µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.413" L x 0.217" W (10.50mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236711684
Related LinksBFC236, BFC236711684 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236711684 Details Description
Related parts for BFC236711684
FIXED IND 22UH 700MA 110 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISRY CIRCUIT 16SOIC datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 55mA Lighting, Signage 24-PDIP datasheet.pdf
IC ADC 16-BIT I2C PROGBL SOT23-6 datasheet.pdf
IC REG LDO 2V 0.15A 4WLCSP datasheet.pdf
IC FIFO SYNC DUAL 512X18 128TQFP datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 52POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf