Vishay/BCcomponents BFC236712154
BFC236712154 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236712154
Brief Description
CAP FILM 150NF 5% 63VDC RAD
Datasheet Download
BFC236712154.pdf
Availability of BFC236712154
QUANTITY
BFC236712154 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236712154
Internal Part NumberEIS-BFC236712154
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT367
PackagingBulk
Capacitance0.15µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.374" (9.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236712154
Related LinksBFC236, BFC236712154 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236712154 Details Description
Related parts for BFC236712154
RES SMD 26.1 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 25.6VWM 43.47VC SMT datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 127K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CABLE CONN 3POLE datasheet.pdf
RES SMD 40.2K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RELAY GEN PUR datasheet.pdf
TRUE RMS DMM W/TEST LEAD SET datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS WALL MNT SKT datasheet.pdf