Vishay/BCcomponents BFC236712334
BFC236712334 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236712334
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 330NF 5% 63VDC RAD
Datasheet Download
BFC236712334.pdf
Availability of BFC236712334
QUANTITY
BFC236712334 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236712334
Internal Part NumberEIS-BFC236712334
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT367
PackagingBulk
Capacitance0.33µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.413" L x 0.197" W (10.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236712334
Related LinksBFC236, BFC236712334 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236712334 Details Description
Related parts for BFC236712334
IC A/D CONV SAMPLING W/REF24SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-QFN datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
HEX STANDOFF M2.5 NYLON 20MM datasheet.pdf