Vishay/BCcomponents BFC236723473
BFC236723473 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236723473
Brief Description
CAP FILM 47NF 10% 100VDC RAD
Datasheet Download
BFC236723473.pdf
Availability of BFC236723473
QUANTITY
BFC236723473 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236723473
Internal Part NumberEIS-BFC236723473
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT367
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.374" (9.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236723473
Related LinksBFC236, BFC236723473 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236723473 Details Description
Related parts for BFC236723473
RES SMD 360K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 500V 1111 datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 7.83"L X 11.45"W datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 5SKT SLD CUP datasheet.pdf
RES 487K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER SILVER datasheet.pdf
CONN PLUG 3P INLINE PIN RA CRMP datasheet.pdf
FAN AXIAL 34.6X26.6MM 5VDC 2510 datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf