Vishay/BCcomponents BFC236726474
BFC236726474 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236726474
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 470NF 5% 100VDC RAD
Datasheet Download
BFC236726474.pdf
Availability of BFC236726474
QUANTITY
BFC236726474 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236726474
Internal Part NumberEIS-BFC236726474
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT367
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.413" L x 0.236" W (10.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236726474
Related LinksBFC236, BFC236726474 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236726474 Details Description
Related parts for BFC236726474
CONN HEADER 2POS 5.08MM VERT TIN datasheet.pdf
RES 160K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 100MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
INSERT MALE 6POS+1GND SCREW datasheet.pdf
IC DIFF LINE DVR/RCVR H-S 8-SOIC datasheet.pdf
IC PROG VOLT CLAMP 48-TSSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 5W T18 datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
06 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1024KB FLASH datasheet.pdf
CAP FILM 180PF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf