Vishay/BCcomponents BFC236741473
BFC236741473 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236741473
Brief Description
CAP FILM 47NF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC236741473.pdf
Availability of BFC236741473
QUANTITY
BFC236741473 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236741473
Internal Part NumberEIS-BFC236741473
PackagingBulk
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.374" (9.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236741473
Related LinksBFC236, BFC236741473 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236741473 Details Description
Related parts for BFC236741473
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
POT 500K OHM 2W CARBON R-LOG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
TIMER MINI MULTI-TIME DPDT 24V datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 56QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 0.4VA 28V datasheet.pdf