Vishay/BCcomponents BFC236746104
BFC236746104 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236746104
Brief Description
CAP FILM 100NF 5% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC236746104.pdf
Availability of BFC236746104
QUANTITY
BFC236746104 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236746104
Internal Part NumberEIS-BFC236746104
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.413" L x 0.197" W (10.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236746104
Related LinksBFC236, BFC236746104 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236746104 Details Description
Related parts for BFC236746104
IC PLL CLOCK DRIVER 1.8V 52-BGA datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP CER 470PF 200V X7R AXIAL datasheet.pdf
IC PLD 15NS 20PLCC datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
IC PLL FREQ TRANSLATOR 36CLCC datasheet.pdf
RES SMD 18.7K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP POLYMER 1500UF 20% 2.5V T/H datasheet.pdf
FIXED IND 3.4NH 900MA 90 MOHM datasheet.pdf