Vishay/BCcomponents BFC236747683
BFC236747683 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236747683
Brief Description
CAP FILM 68NF 5% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC236747683.pdf
Availability of BFC236747683
QUANTITY
BFC236747683 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236747683
Internal Part NumberEIS-BFC236747683
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
SeriesMKT367
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.068µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.177" W (10.00mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236747683
Related LinksBFC236, BFC236747683 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236747683 Details Description
Related parts for BFC236747683
BOX ALUM BLACK/NAT 8.66"LX4.06"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 35V 5% RADIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 3V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
E2 DIE FOR 190270236 datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 10" 8A MED datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 410MA 400 MOHM datasheet.pdf
RES 1.27K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
HDM 5SMPR042F062O G datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf