Vishay/BCcomponents BFC236753562
BFC236753562 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236753562
Brief Description
CAP FILM 5.6NF 10% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC236753562.pdf
Availability of BFC236753562
QUANTITY
BFC236753562 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236753562
Internal Part NumberEIS-BFC236753562
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,500
SeriesMKT367
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance5600pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.374" (9.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236753562
Related LinksBFC236, BFC236753562 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236753562 Details Description
Related parts for BFC236753562
IC FILTR 7TH ORDER 650KHZ 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 27K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.169 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LFH WIRE PREP MACHINE datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 1.5A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
ANALOG TIMER - PM4HF MULTI-RANGE datasheet.pdf
CAP ALUM 430UF 20% 8V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 8.2NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf