Vishay/BCcomponents BFC236753682
BFC236753682 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236753682
Brief Description
CAP FILM 6.8NF 10% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC236753682.pdf
Availability of BFC236753682
QUANTITY
BFC236753682 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236753682
Internal Part NumberEIS-BFC236753682
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,500
SeriesMKT367
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance6800pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.374" (9.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236753682
Related LinksBFC236, BFC236753682 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236753682 Details Description
Related parts for BFC236753682
RELAY OPTO AC/DC 40V 80MA 6-SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.1A 30V datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 250V 30A CHASSIS datasheet.pdf
CABL MCX R/A PLUG-PLUG RG316 36" datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND CLEAR/RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS SKT datasheet.pdf
RES 62.2 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 6.3V 10% 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100" datasheet.pdf
CABLE CAT5E RJ45 PLUG-PLUG 2.59M datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V THRU HOLE datasheet.pdf