Texas Instruments 74AC11008D
74AC11008D picture photo
Mfg. Part Number
74AC11008D
Brief Description
IC GATE AND 4CH 2-INP 16-SOIC
Datasheet Download
74AC11008D.pdf
Availability of 74AC11008D
QUANTITY
74AC11008D Order Process
Ship out your order
Specifications of 74AC11008D
Internal Part NumberEIS-74AC11008D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package40
Series74AC
PackagingTube
Logic TypeAND Gate
Number of Circuits4
Number of Inputs2
Features-
Voltage - Supply3 V ~ 5.5 V
Current - Quiescent (Max)4µA
Current - Output High, Low24mA, 24mA
Logic Level - Low0.9 V ~ 1.65 V
Logic Level - High2.1 V ~ 3.85 V
Max Propagation Delay @ V, Max CL6.2ns @ 5V, 50pF
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package16-SOIC N
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)74AC11008D
Related Links74AC1, 74AC11008D Datasheet, Texas Instruments Distributor
74AC11008D Details Description
Related parts for 74AC11008D
RES SMD 4.53KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 88.7KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CAP ALUM 600UF 50V RADIAL datasheet.pdf
IC HOT PLUG CTLR DUAL PCI 48TQFP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES SMD 29.4K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 34.8 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELEASABLE TIE 9.8"L 50 LB NATUR datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 120 OHM 16SOIC datasheet.pdf