Vishay/BCcomponents BFC236812334
BFC236812334 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236812334
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 330NF 5% 63VDC RAD
Datasheet Download
BFC236812334.pdf
Availability of BFC236812334
QUANTITY
BFC236812334 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236812334
Internal Part NumberEIS-BFC236812334
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT368
PackagingBulk
Capacitance0.33µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.169" W (12.50mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.516" (13.10mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236812334
Related LinksBFC236, BFC236812334 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236812334 Details Description
Related parts for BFC236812334
CONN HEADER 14POS 1.25MM R/A AU datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS 2MM RT ANG TIN datasheet.pdf
TERM BLK SAK 6/EN PA RED datasheet.pdf
RES SMD 47.5 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125" datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 3.0V datasheet.pdf
COUPLER RJ45 CAT.6A datasheet.pdf
IC MOSFET DVR HS 5A DUAL 8SOIC datasheet.pdf