Vishay/BCcomponents BFC236818824
BFC236818824 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236818824
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 820NF 10% 63VDC RAD
Datasheet Download
BFC236818824.pdf
Availability of BFC236818824
QUANTITY
BFC236818824 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236818824
Internal Part NumberEIS-BFC236818824
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT368
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.82µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.217" W (12.50mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max)0.669" (17.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236818824
Related LinksBFC236, BFC236818824 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236818824 Details Description
Related parts for BFC236818824
RES SMD 200K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 26.7KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 1KV X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
RES 106K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HAND-HELD GRABBER BELT CLIP GRAY datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf