Vishay/BCcomponents BFC236818824
BFC236818824 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236818824
Brief Description
CAP FILM 820NF 10% 63VDC RAD
Datasheet Download
BFC236818824.pdf
Availability of BFC236818824
QUANTITY
BFC236818824 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236818824
Internal Part NumberEIS-BFC236818824
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
SeriesMKT368
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.82µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.217" W (12.50mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max)0.669" (17.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236818824
Related LinksBFC236, BFC236818824 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236818824 Details Description
Related parts for BFC236818824
FIXED IND 1.5UH 1.443A 96 MOHM datasheet.pdf
CONN HOUSING 4POS .100" DUAL datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 39.3VC SMB datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 8B 16TSSOP datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR AD7466 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 42V datasheet.pdf
RES 1.74K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Socket 45 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 33MH 26MA 250 OHM TH datasheet.pdf