Vishay/BCcomponents BFC236819224
BFC236819224 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236819224
Brief Description
CAP FILM 220NF 5% 63VDC RAD
Datasheet Download
BFC236819224.pdf
Availability of BFC236819224
QUANTITY
BFC236819224 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236819224
Internal Part NumberEIS-BFC236819224
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,300
SeriesMKT368
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.165" W (12.50mm x 4.20mm)
Height - Seated (Max)0.610" (15.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236819224
Related LinksBFC236, BFC236819224 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236819224 Details Description
Related parts for BFC236819224
OSC XO 33.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 2A TSMT6 datasheet.pdf
TXRX SFF SM OC3/STM-1 STD DMI datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
IC CLK GEN EMI REDUCTION 4WDFN datasheet.pdf
17+17 WAY DIL SMT SOCKET datasheet.pdf
SGE1510-2-5000A-6400C datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
FEED PLATE datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf