Vishay/BCcomponents BFC236823154
BFC236823154 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236823154
Brief Description
CAP FILM 150NF 10% 100VDC RAD
Datasheet Download
BFC236823154.pdf
Availability of BFC236823154
QUANTITY
BFC236823154 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236823154
Internal Part NumberEIS-BFC236823154
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
PackagingBulk
Capacitance0.15µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.154" W (12.50mm x 3.90mm)
Height - Seated (Max)0.508" (12.90mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236823154
Related LinksBFC236, BFC236823154 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236823154 Details Description
Related parts for BFC236823154
RES SMD 681K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 665 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
3G HSPA OPEN COMM GTWY datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 250VDC RADIAL datasheet.pdf