Vishay/BCcomponents BFC236827475
BFC236827475 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236827475
Brief Description
CAP FILM 4.7UF 5% 100VDC RAD
Datasheet Download
BFC236827475.pdf
Availability of BFC236827475
QUANTITY
BFC236827475 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236827475
Internal Part NumberEIS-BFC236827475
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT368
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.181" L x 0.394" W (30.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.906" (23.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236827475
Related LinksBFC236, BFC236827475 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236827475 Details Description
Related parts for BFC236827475
CONN RCPT 3MM 20POS DL MATE-N-L datasheet.pdf
COUNTER 6 CHAR 108-132V PANEL MT datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 12NS 48CABGA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES 140 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 50PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf