Vishay/BCcomponents BFC236845224
BFC236845224 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236845224
Brief Description
CAP FILM 220NF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC236845224.pdf
Availability of BFC236845224
QUANTITY
BFC236845224 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236845224
Internal Part NumberEIS-BFC236845224
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
PackagingBulk
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.236" W (17.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236845224
Related LinksBFC236, BFC236845224 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236845224 Details Description
Related parts for BFC236845224
CAP ALUM 22UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 640MA 300 MOHM datasheet.pdf
IC Z8 DIG TV CTRL OTP 42-SDIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS 2MM VERT TIN datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 511K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL R/A 9POS datasheet.pdf
GUIDE WIRE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3V 303MA OUT datasheet.pdf