Vicor Corporation V300B2T100BN
V300B2T100BN picture photo
Mfg. Part Number
V300B2T100BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W
Datasheet Download
V300B2T100BN.pdf
Availability of V300B2T100BN
QUANTITY
V300B2T100BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B2T100BN
Internal Part NumberEIS-V300B2T100BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency74%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B2T100BN
Related LinksV300B2, V300B2T100BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B2T100BN Details Description
Related parts for V300B2T100BN
SWITCH SLIDE DPDT 4A 125V datasheet.pdf
RES SMD 22.1KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CAP CER 10PF 250VAC SL 1808 datasheet.pdf
RES 220K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A 10MSOP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 6W datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 200V X7R 1210 datasheet.pdf
BRANCH datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 23F OLIVE datasheet.pdf