Vishay/BCcomponents BFC236846185
BFC236846185 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236846185
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1.8UF 5% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC236846185.pdf
Availability of BFC236846185
QUANTITY
BFC236846185 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236846185
Internal Part NumberEIS-BFC236846185
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT368
PackagingBulk
Capacitance1.8µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.181" L x 0.394" W (30.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.906" (23.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236846185
Related LinksBFC236, BFC236846185 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236846185 Details Description
Related parts for BFC236846185
PHOTOINTER OPIC SLOT 5.0MM PCB datasheet.pdf
CABLE D-SUB - HMM15H/AE15G/X datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/2.5V 10DFN datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD GW datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 12VOUT datasheet.pdf
LED YLW-GRN CLEAR 1208 R/A SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 30.1KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 0.02 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS PIN datasheet.pdf