Vishay/BCcomponents BFC236847333
BFC236847333 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236847333
Brief Description
CAP FILM 33NF 5% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC236847333.pdf
Availability of BFC236847333
QUANTITY
BFC236847333 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236847333
Internal Part NumberEIS-BFC236847333
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
SeriesMKT368
PackagingBulk
Capacitance0.033µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.181" W (12.50mm x 4.60mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236847333
Related LinksBFC236, BFC236847333 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236847333 Details Description
Related parts for BFC236847333
RES SMD 2.7 OHM 5% 2W 1020 datasheet.pdf
Connector Receptacle 62 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 09VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 HDR VERT CPI 14CKT datasheet.pdf
IC REG LDO NEG ADJ 0.1A TO39 datasheet.pdf
FIBER OPTIC TXRX SFP LC datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf