Vishay/BCcomponents BFC236848333
BFC236848333 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236848333
Brief Description
CAP FILM 33NF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC236848333.pdf
Availability of BFC236848333
QUANTITY
BFC236848333 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236848333
Internal Part NumberEIS-BFC236848333
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,300
SeriesMKT368
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.033µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.181" W (12.50mm x 4.60mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236848333
Related LinksBFC236, BFC236848333 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236848333 Details Description
Related parts for BFC236848333
RES SMD 17.8K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 3A SMC datasheet.pdf
DEMO BOARD AK60A SERIES 300VIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 27 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 732K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.296K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf