Vishay/BCcomponents BFC236851564
BFC236851564 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236851564
Brief Description
CAP FILM 560NF 10% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC236851564.pdf
Availability of BFC236851564
QUANTITY
BFC236851564 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236851564
Internal Part NumberEIS-BFC236851564
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package500
SeriesMKT368
PackagingBulk
Capacitance0.56µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.181" L x 0.295" W (30.00mm x 7.50mm)
Height - Seated (Max)0.807" (20.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236851564
Related LinksBFC236, BFC236851564 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236851564 Details Description
Related parts for BFC236851564
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 2AG datasheet.pdf
TRANS NPN 500V 5A TO-220 datasheet.pdf
CABLE PARALLEL DB25M - CEN36M 6' datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 250mA Lighting, Signage PG-SC74-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RES 274 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 41POS SKT datasheet.pdf
RES 22K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
ANT WHIP 1/4W 896-970MHZ BK datasheet.pdf
LED EASYWHT COOL WHT 5000K 2SMD datasheet.pdf
CABLE 5COND 18AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
RES SMD 252K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf