Vishay/BCcomponents BFC236852564
BFC236852564 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236852564
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 560NF 5% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC236852564.pdf
Availability of BFC236852564
QUANTITY
BFC236852564 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236852564
Internal Part NumberEIS-BFC236852564
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT368
PackagingBulk
Capacitance0.56µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.181" L x 0.295" W (30.00mm x 7.50mm)
Height - Seated (Max)0.807" (20.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236852564
Related LinksBFC236, BFC236852564 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236852564 Details Description
Related parts for BFC236852564
COMMON MODE CHOKE 100000UH datasheet.pdf
RES SMD 30.9K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
IC GATE DRIVER HALF BRIDGE 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONN BOOT FOR CAT6 EZ RJ45 PLUGS datasheet.pdf
RES 80.6K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC SYNCHRONIZER T1/E1/OC3 48SSOP datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf