Vishay/BCcomponents BFC236855472
BFC236855472 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236855472
Brief Description
CAP FILM 4.7NF 10% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC236855472.pdf
Availability of BFC236855472
QUANTITY
BFC236855472 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236855472
Internal Part NumberEIS-BFC236855472
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.161" W (12.50mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max)0.520" (13.20mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236855472
Related LinksBFC236, BFC236855472 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236855472 Details Description
Related parts for BFC236855472
IC ADC 16BIT SAMPLING 16-DIP datasheet.pdf
SENSOR GAUGE 0-100 PSI datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf