Vishay/BCcomponents BFC236856332
BFC236856332 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236856332
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 3.3NF 5% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC236856332.pdf
Availability of BFC236856332
QUANTITY
BFC236856332 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236856332
Internal Part NumberEIS-BFC236856332
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT368
PackagingBulk
Capacitance3300pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.181" W (12.50mm x 4.60mm)
Height - Seated (Max)0.535" (13.60mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)