Vishay/BCcomponents BFC236857474
BFC236857474 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236857474
Brief Description
CAP FILM 470NF 5% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC236857474.pdf
Availability of BFC236857474
QUANTITY
BFC236857474 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236857474
Internal Part NumberEIS-BFC236857474
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
SeriesMKT368
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.315" W (26.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236857474
Related LinksBFC236, BFC236857474 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236857474 Details Description
Related parts for BFC236857474
KIT DEV FOR BL2500 COYOTE datasheet.pdf
MODULE PWR ENT DL FUSE FILTER 3A datasheet.pdf
SENSOR 100PSIS 7/16 5V datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
OSC XO 156.25MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 20% 125VAC RAD datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
SLEEVING FIBERGLASS NAT 100=100' datasheet.pdf
HD VT TH SHRD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB datasheet.pdf
9POS F 1300PF PC R 4-40 datasheet.pdf