Vishay/BCcomponents BFC236858153
BFC236858153 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236858153
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 15NF 10% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC236858153.pdf
Availability of BFC236858153
QUANTITY
BFC236858153 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236858153
Internal Part NumberEIS-BFC236858153
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT368
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.015µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.161" W (12.50mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max)0.610" (15.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236858153
Related LinksBFC236, BFC236858153 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236858153 Details Description
Related parts for BFC236858153
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 200PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
RES SMD 42.2 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES NETWORK 12 RES MULT OHM 8SIP datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.35A 215 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W datasheet.pdf
RES 198K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IDC HEADER 0.050 8 POS datasheet.pdf
CAP CER 220PF 450V NP0 0805 datasheet.pdf