Vishay/BCcomponents BFC236858153
BFC236858153 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236858153
Brief Description
CAP FILM 15NF 10% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC236858153.pdf
Availability of BFC236858153
QUANTITY
BFC236858153 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236858153
Internal Part NumberEIS-BFC236858153
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT368
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.015µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.161" W (12.50mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max)0.610" (15.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236858153
Related LinksBFC236, BFC236858153 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236858153 Details Description
Related parts for BFC236858153
TVS DIODE 7VWM 12VC DO15 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL SC88 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
G5 ECAT SERVO DRV 2KW 200VAC datasheet.pdf
RES SMD 1.17KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 30AWG RED 100' datasheet.pdf
MULTI-PAIR 14COND 24AWG 500' datasheet.pdf
IC DDR3 SDRAM 2GBIT 800MHZ FBGA datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 46POS datasheet.pdf