Nichicon UBC1H221MNS1MS
UBC1H221MNS1MS picture photo
Mfg. Part Number
UBC1H221MNS1MS
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
UBC1H221MNS1MS.pdf
Availability of UBC1H221MNS1MS
QUANTITY
UBC1H221MNS1MS Order Process
Ship out your order
Specifications of UBC1H221MNS1MS
Internal Part NumberEIS-UBC1H221MNS1MS
Standard Package125
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 150°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current550mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.689" (17.50mm)
Surface Mount Land Size0.673" L x 0.673" W (17.10mm x 17.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UBC1H221MNS1MS
Related LinksUBC1H22, UBC1H221MNS1MS Datasheet, Nichicon Distributor
UBC1H221MNS1MS Details Description
Related parts for UBC1H221MNS1MS
JUMPER-H1503TR/A3049V/X 8" datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX DUAL 4X1 16TSSOP datasheet.pdf
OSC TCXO 26.000MHZ SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS FLNG GRY PIN datasheet.pdf
CABL AMC-SMA RP BLKHD JACK 250MM datasheet.pdf
CONN DIN SOCKET 64POS VERT GOLD datasheet.pdf
PLUG IN BRIDGE datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 1A 2DFN datasheet.pdf